O Inicjatywie „Przyłbice dla wszystkich”

O Inicjatywie „Przyłbice dla wszystkich”

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Inicjatywą społeczną spłodzoną w wyniku niespodziewanego kontaktu pandemii COVID-19 z kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem osób, firm i instytucji skupionych wokół klastra technologicznego Klaster IT. Mamy pomysł i konkretny plan na to jak pokonać wirusa jednocześnie reanimując gospodarkę i życie społeczne. I mamy odwagę krzyknąć światu: To co robiliśmy do tej pory nie działa! Panika i powszechna izolacja zabije więcej ludzi niż wirus! Zróbmy to inaczej! Przyłbice dla Wszystkich!

Więcej o Inicjatywie „Przyłbice dla wszystkich”

Co już zrobiliśmy?
Udowodniliśmy, że w tych czasach oddolne, niestandardowe działania mają sens i są niezwykle skuteczne. W ramach wcześniejszej akcji #DrukujemyDlaMedyków wystarczyło nam kilka dni, by zorganizować zrzutkę, uruchomić produkcję i dostarczyć za darmo do placówek służby zdrowia ponad 4 tysiące przyłbic medycznych. Tak, tyle zrobiliśmy w ciągu 4 pierwszych dni akcji startując od zera i bez żadnego doświadczenia w produkcji przyłbic. Inicjatywa #DrukujemyDlaMedyków rozwija się dynamicznie, robi ważną i potrzebną robotę a tymczasem przechodzimy teraz do realizacji głównego celu.

Co proponujemy?
Zrobić coś czego jeszcze nikt wcześniej nie zrobił, czyli wprowadzić powszechne użycie przyłbic. Tak przyłbic, zamiast maseczek albo razem z maseczkami. Nie mamy nic przeciwko maseczkom ale to właśnie przyłbice w naszej ocenie odegrają tu kluczową rolę. Dlaczego tak się stanie piszemy poniżej, teraz kilka słów o tym dlaczego to się jeszcze nie stało. Otóż, sam pomysł wykrystalizował się już 20 marca br.,  jednak szybko okazało się, że  przyłbic nie starcza nawet na  zaopatrzenie służb medycznych. W całym kraju rozpoczął się więc, również z naszym udziałem,  bardzo dynamiczny proces budowania zdolności produkcyjnych. Dzisiaj wiemy już o około 300 nowych producentach prostych i tanich wersji przyłbic, którzy zbudowali swoje łączne zdolności produkcyjne na poziomie 1 miliona sztuk dziennie.

Wielu już przyłączyło się do naszej inicjatywy – zapraszamy kolejnych producentów do zgłaszania swojej oferty oraz swoich zdolności produkcyjnych: Zgłoszenie udziału

Wspólnie jesteśmy więc w stanie bardzo szybko zaopatrzyć całe społeczeństwo w ten środek ochrony, który może całkowicie odmienić bieg wydarzeń. O tym dlaczego tak się stanie piszemy poniżej, tutaj chcemy tylko wyraźnie podkreślić fakt: To jest już możliwe!

Inicjatywa “Przyłbice dla wszystkich” to sygnał dla osób i instytucji odpowiedzialnych za poszukiwanie skutecznych rozwiązań wobec pandemii trawiącej nasze społeczeństwo i gospodarkę. Istnieje  lepsze rozwiązanie, a w Polsce są firmy, które mogą wyprodukować i dostarczyć ogromne ilości przyłbic ochronnych. Inicjatywa powstała po to, aby tych producentów zebrać, pokazać i pomóc skoordynować sprawną akcję. Możemy to zrobić! Razem!

Dlaczego właśnie przyłbica?

Jednym z istotnych czynników wysokiej transmisji wirusa jest bezwiedny nawyk dotykania twarzy rękami, na których znajdują się wirusy. Nawet częste i prawidłowe mycie rąk nie chroni nas w żaden sposób jeśli nawyk ten nie zostanie całkowicie wyeliminowany. Ponieważ wyeliminowanie tego nawyku jest bardzo trudne trzeba pilnie podjąć powszechne środki zaradcze, które wyeliminują tę drogę transmisji.

O Inicjatywie „Przyłbice dla wszystkich”

  1. Zastosowanie przyłbicy ochronnej skutecznie eliminuje drogę transmisji “przez brudne ręce” poprzez fizyczne zablokowanie dostępu do twarzy przed nawykiem bezwiednego dotykania.
  2. Dodatkową zaletą przyłbicy, w stosunku do maseczki materiałowej, jest brak narażenia na zakażenie podczas jej nakładania i zdejmowania ponieważ nie są dotykane okolice ust i nosa. Kluczowa sprawa, z uwagi na wciąż powszechną nieumiejętność prawidłowego posługiwania się maseczkami.  
  3. Przyłbica eliminuje ryzyko zakażenia drogą kropelkową ponieważ skutecznie chroni oczy, usta i nos w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.
  4. Przyłbica jest używana jako podstawowy środek ochronny, zamiast maseczki, a w uzasadnionych przypadkach (katar, kaszel) – razem z maseczką.
  5. Po powrocie do domu przyłbica pozostaje na twarzy do czasu dokładnego umycia rąk – aby nadal nas zabezpieczać przed przypadkowym dotknięciem twarzy.
  6. Przyłbica jest wielorazowego użytku. Podczas mycia rąk należy ją również zdezynfekować, najłatwiej ciepłą wodą z płynem rozpuszczającym tłuszcze, np. płyn do mycia naczyń – aby pozbyć się potencjalnych wirusów z jej powierzchni.
  7. Powszechnego stosowanie przyłbic może istotnie pomóc w wygaszeniu epidemii COVID-19. Warto jednak zauważyć, że nawet przed upowszechnieniem się używania przyłbic, osoba która decyduje się zakładać przyłbicę zgodnie z zaleceniami natychmiast zmniejsza ryzyko własnego zakażenia!

Kontynuację i rozwiniecie tematu znajdziesz w artykule Instrukcja obsługi pandemii

 

Andrzej Lesiak

Andrzej Lesiak

O nas

Jesteśmy Inicjatywą społeczną spłodzoną w wyniku niespodziewanego zetknięcia się wirusa COVID-19 z kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem osób i firm skupionych wokół klastra technologicznego Klaster IT, przedstawicieli środowisk medycznych, instytucji, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Najnowsze posty

Śledź naszą aktywność

Zamów przyłbice