List otwarty do Ministra Zdrowia z dnia 29.04.2020

List otwarty do Ministra Zdrowia

W z dniu dzisiejszym wysłaliśmy list otwarty do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska i rozwianie wszelkich wątpliwości jakie nagromadziły się w ostatnich tygodniach wokół przyłbic w związku z treścią rozporządzenia o zakrywaniu twarzy.

Treść listu dostępna jest tutaj.

***

[edit 30.04.2020] Dodajemy krótki opis wyjaśniający kontekst sprawy.

W dniu 14 kwietnia MZ publikuje projekt rozporządzenia. W projekcie przyłbice widnieją jako jeden ze sposobów zakrywanie twarzy – równorzędny z maseczkami i częściami odzieży.

W opublikowanej 15 kwietnia treści rozporządzenia przyłbic już nie ma. A ponieważ przyłbica nie jest maseczką ani częścią odzieży – nie może być używana zamiast maseczki.

Kilka dni później okazuje się, że przyłbice są jednak dopuszczalne tak jak to pierwotnie zakładano – wynika to wprost z interpretacji do rozporządzenia opublikowanej na oficjalnym serwisie rządowym w sekcji pytania i odpowiedzi. Jeszcze w dniu 22 kwietnia obowiązuje taka interpretacja.

Dzień później (23 kwietnia) przyłbice znikają z interpretacji do rozporządzenia.

W dniu wysłania naszego listu (29 kwietnia) na pytanie dziennikarza zadane podczas konferencji prasowej, czy można stosować przyłbicę zamiast maseczki, Minister Zdrowia odpowiada “Oczywiście że tak!”.

 

Oto zestawienie odpowiedzi na pytanie:

Czy można stosować przyłbicę zamiast maseczki?

***

 

 

[edit 05.05.2020]

Treść rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 maja 2020 – dopuszcza stosowanie zamiennie maseczki lub przyłbicy.  

 

Andrzej Lesiak

Andrzej Lesiak

O nas

Jesteśmy Inicjatywą społeczną spłodzoną w wyniku niespodziewanego zetknięcia się wirusa COVID-19 z kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem osób i firm skupionych wokół klastra technologicznego Klaster IT, przedstawicieli środowisk medycznych, instytucji, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Najnowsze posty

Śledź naszą aktywność

Zamów przyłbice