Jaka przyłbica najlepsza?

Jaka przyłbica najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ta najtrafniej dobrana do warunków, w których będzie używana.

Mówiąc krótko, innej przyłbicy potrzebuje ratownik medyczny pracujący w niej kilkanaście godzin dziennie, innej pracownik produkcji wykonujący precyzyjne czynności wymagające idealnej widoczności a jeszcze innej nasza babcia, która potrzebuje wyjść w niej na godzinkę po zakupy.

Jaka przyłbica najlepsza – na co zwracać uwagę?

Tak na prawdę liczą tutaj tylko 3 cechy, które decydują o tym który model w jakich okolicznościach się sprawdzi. Oto one:

Wygoda noszenia
Czy przyłbica ma wygodne, miękko przylegające do głowy mocowanie? czy rodzaj mocowania umożliwi komfortowe użytkowanie przyłbicy przez wiele godzin dziennie?

Przejrzystość szybki
Czy jakość optyczna materiału szybki nadaje się do pracy przy komputerze lub innych czynnościach wymagających precyzyjnego operowania wzrokiem? Dostępność wysokiej jakości materiałów jest w chwili obecnej wciąż jeszcze ograniczona, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr jeśli jakość widzenia odgrywa dla nas dużą rolę.

Pogodoodporność
Czy przyłbica ma solidną konstrukcję i stabilne mocowanie? Czy nadaje się do użytkowania na zewnątrz również przy wietrze? Zapewnienie tych właściwości wraz z dużym komfortem noszenia bywa trudne. Konstruktorzy często muszą iść tutaj na pewien kompromis albo istotnie zwiększyć koszt wytworzenia. Bywa więc tak, że przy zakupie trzeba zdecydować na czym zależy nam bardziej.

Celowo skupiliśmy się na tych trzech cechach gdyż w naszej opinii są one absolutnie kluczowe by trafnie wybrać model odpowiadający specyfice użytkowania.

W tym miejscu możesz właściwie już przerwać czytanie i zacząć rozglądać się za sprzętem odpowiednim dla Twoich potrzeb. Jednak jeśli czujesz jeszcze lekki niedosyt napiszemy jeszcze o kilku cechach, naszym zdaniem mniej istotnych, ale być może dla dla Ciebie będą one miały znaczenie.

Tak więc, o czym nie napisaliśmy wcześniej?

  1. Uchylność przyłbicy – celowo nie rozważamy tej cechy, choć ma ona istotne znaczenie w zastosowaniach tradycyjnych. Dlaczego? Bo uważamy, że w zastosowaniu, o którym mowa przyłbica generalnie nie powinna być uchylana. Powinna pozostać na głowie w podstawowej pozycji zabezpieczającej do czasu, aż wrócimy w “bezpieczny teren” i umyjemy ręce. Im mniej majstrowania przy twarzy tym bezpieczniej i lepiej dla nas.
  2. Stopień zakrycia twarzy – nie rozważamy tej cechy bo generalnie wszystkie przyłbice robią co do nich należy, czyli chronią oczy, nos i usta, a na zdjęciach widać czy przyłbica w danym kształcie prezentuje się lepiej czy gorzej. Jedynie może warto zwrócić uwagę, że tu też idzie o pewien kompromis – im bardziej przyłbica “otacza” głowę tym trudniej będzie się nam rozmawiać i gorzej będzie się oddychać. Warto natomiast zwrócić uwagę czy przyłbica nie jest zbyt krótka bo wówczas nie spełni swojej roli blokowania dostępu przed naszym zgubnym nawykiem dotykania ust.
  3. Zabezpieczenie od góry – w naszej ocenie zupełnie drugorzędne w zastosowaniu o którym mowa. Wręcz zalecamy żeby pomiędzy czołem a szybką zostało trochę otwartej przestrzeni (i tak jest w zdecydowanej większości modeli) bo zapewnia to odpowiedni przepływ powietrza – ułatwia oddychanie i zapobiega zaparowaniu!

 

Andrzej Lesiak

Andrzej Lesiak

O nas

Jesteśmy Inicjatywą społeczną spłodzoną w wyniku niespodziewanego zetknięcia się wirusa COVID-19 z kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem osób i firm skupionych wokół klastra technologicznego Klaster IT, przedstawicieli środowisk medycznych, instytucji, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Najnowsze posty

Śledź naszą aktywność

Zamów przyłbice