Jak powstrzymać COVID-a?

Jak powstrzymać COVID?

Sposób nie jest jakoś niewiarygodnie trudny. Nie trzeba wiedzy tajemnej, drogich testów, lekarstw itp.

Bynajmniej nie twierdzę, że nie należy leczyć koronawirusa. Oczywiście – zarażonych trzeba leczyć by nie doszło do zgonu ale trzeba również podejść do tematu z głową.

Jak powstrzymać wirus COVID-19?

Wielu ludzi na świecie zachorowało z własnej winy i naraziło na zarażenie swoją totalną bezmyślnością. Uważam, że winne są temu następujące powody:

 1. LEKKOMYŚLNOŚĆ
  Wiele osób słysząc w mediach o koronawirusie lekkomyślnie zbyło temat myśląc “mnie to nie dotyczy, ja nigdzie nie byłem, trochę źle się czuję ale mogę iść na zakupy czy do pracy”.
 2. NIE STOSOWANIE SIĘ DO ZASAD HIGIENY
  Zazwyczaj witając się z kimś na ulicy podajemy mu dłoń – lub jeśli jest to kobieta – całujemy ją w dłoń (mowa o mężczyznach). Potem otwieramy drzwi do sklepu, firmy, dotykamy wózka, produktów na półkach – a w między czasie – nawet nie do końca świadomie – pocieramy rękoma usta w geście zastanowienia, przecieramy oko “bo nam coś zaleciało”, drapiemy się po nosie itp. Takich gestów jest dziesiątki. I w ten sposób przenosimy to co mamy na dłoniach – w inne miejsca a wirus sobie wędruje z ust do układu oddechowego i już.
 3. NIE STOSUJEMY SIĘ DO NAKAZÓW i ZAKAZÓW
  Tak, bo to takie polskie – mamy to w genach – a co tam ja nie mogę? A co mi zrobią. W ten sposób naruszamy nie tylko prawo ale i dobro innych osób. Załóżmy, że jesteśmy zarażeni – nie wiemy o tym – bo wirus dopiero się wylęga. Idziemy do znajomych, witamy się, całujemy, rozmawiamy – z naszych ust startują mikro kropelki w których “sprzedajemy” wirusa na zewnątrz i tak oto zamiast zakończyć żywot wirusa na sobie – zarażamy kolejne osoby. One postępując podobnie do nas – zarażają kolejne i pandemia gotowa.
 4. UŻYWAMY MASECZEK NIEZGODNIE Z ICH WŁAŚCIWOŚCIAMI
  O tak … gdy widzę w jaki sposób ludzie korzystają z maseczek – aż mi się włosy jeżą na głowie. Idzie taki sobie starszy pan do sklepu, chodzi pół godziny wśród innych, maseczka cała mokra od oddechu – a potem wsiada do auta, chwyta za zewnętrzną część maseczki, zdejmuje ją i nie myśląc wiele – przeciera usta brudnymi dłońmi. Brawo dla tego Pana … właśnie wygrał pobyt na kwarantannie lub OIOMie …
 5. NIEWIELE OSÓB UŻYWA PRZYŁBIC
  Gdy wchodzę do sklepu lub na stację benzynową w przyłbicy – wszyscy patrzą się na mnie jak na przybysza z innej planety. Dziwne jest to z dwóch powodów – zapewne wszyscy “zamaskowani” myślą, że są lepiej chronieni – co jest bzdurą wmówioną nam przez rządzących. Drugą, bardziej prozaiczną przyczyną, jest zapewne fakt, że każdy myśli – będę głupio wyglądał. Cóż. Głupio – będzie wtedy, gdy korzystając z maseczki przyniosę do domu wirusa i zarażę innych a nie to, że chodzę w przyłbicy.

A teraz pomyślmy co by było gdyby każdy z nas myślał racjonalnie i szanował innych – a co za tym idzie – co najmniej – korzystał z przyłbic.

ZAKUPY
Zakładam maseczkę – choć lepiej przyłbicę: – idę do sklepu, lub jeśli mogę zamawiam zakupy online. W sklepie na dzień dobry dezynfekuję ręce. Następnie staram się szybko zrobić zakupy i wracać do domu. Po zapakowaniu zakupów do auta najlepiej jeszcze raz zdezynfekować ręce, wsiąść do auta i do domku. Tam ponownie myję ręce, twarz i biorę się za rozpakowanie zakupów. Powtarzam mycie rąk i twarzy. Gotowe.

CHOROBA
Wydaje mi się, że coś mnie bierze – lub mam już objawy – nie wystarczy konsultacja lekarska – na prawdę źle się czuję – muszę iść do lekarza.
Na samym początku wizyty informuję, czy byłem za granicą, czy ew.spotkałem kogoś kto był za granicą, z czego wynika moja choroba lub jakie mam przypuszczenia. Przed wyjściem założyłem maseczkę by nie zarazić swojego lekarza bo przecież MYŚLĘ – i wiem, że jeśli zarazimy medyków – nie będzie nas miał kto leczyć.

Na koniec tego przydługiego już tekstu proponuję rzucić okiem na przygotowaną przez nas grafikę co by było gdyby.

Jak powstrzymać covid-a

Szanowni Państwo … apeluję do wszystkich, którzy być może przeczytają ten tekst – posługujmy się przede wszystkim rozumem i korzystajmy z narzędzi, które są skuteczne w obronie przed koronawirusem. UŻYWAJMY PRZYŁBIC!

Dziękuję i życzę wszystkim dużo ZDROWIA.

Waldemar Kidacki

Waldemar Kidacki

O nas

Jesteśmy Inicjatywą społeczną spłodzoną w wyniku niespodziewanego zetknięcia się wirusa COVID-19 z kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem osób i firm skupionych wokół klastra technologicznego Klaster IT, przedstawicieli środowisk medycznych, instytucji, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Najnowsze posty

Śledź naszą aktywność

Zamów przyłbice